تبلیغات
یقین - شیعه واقعی


امروز :
یقین
بهترین چیز برای قلب
«زندگی بجز دینداری نیست و مرگ جز با از دست دادن یقین»

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 25 آبان 1390

برای آنکه بدانیم شیعه واقعی کیست، می توان معیارهایی از سخنان معصومان بدست آورد.

الف) اطاعت از خداوند

یکی از شاخصه های ولایی بودن، اطاعت از دستورات خداوند است.

امام باقر علیه السلام به جابر جعفی فرمود: «ای جابر! سلام مرا به شیعیانم برسان و ایشان را آگاه کن که بین ما و خداوند، خویشاوندی نیست و هیچ کس به خدا نزدیک نمی شود، مگر به سبب اطاعت و بندگی. ای جابر! هر کس خدا را اطاعت کند و به ما محبت و علاقه داشته باشد، دوست ما محسوب می شود و هر کس نافرمانی خدا کند، دوستی ما نیز او را ثمر نخواهد بخشید».

حضرت علی علیه السلام فرمود: «دوست پیامبر صلی الله علیه و آله کسی است که خدا را اطاعت کند، گرچه نسبتش به پیامبر دور باشد؛ و دشمن پیامبر کسی است که خدا را نافرمانی کند، گرچه نسبتش به او نزدیک باشد». «تفسیرالمبین، محمدجواد مغنیه، ص431»

 

ب) پیروی از اهل بیت علیهم السلام

صِرف ادعای شیعه بودن کافی نیست، بلکه باید از اهل بیت هم پیروی شود. در روایات گوناگونی پیروی عملی از آنان، شرط قرار گرفتن در زمره شیعیان ذکر شده است.

امام صادق علیه السلام فرمود: «از شیعیان ما نیست کسی که به زبان و سخن ادعای پیروی از ما را نماید و در عمل با اعمال و آثار ما مخالفت ورزد؛ اما شیعیان ما کسانی هستند که در زبان و قلب و عمل از ما پیروی نمایند». «وسائل الشیعه، ج15، ص247»

مردی به همسرش گفت: برو از حضرت زهرا علیها السلام سوال کن که آیا ما از شیعیان شما هستیم؟ او رفت و از حضرت زهرا علیها السلام سوال کرد.

حضرت در جواب فرمودند: «اگر آنچه به شما امر می کنیم، عمل می کنید و از آنچه که شما را از آن برحذر میداریم، دوری می جویید، از شیعیان ما می باشید و الّا از شیعیان ما محسوب نمی شوید». «بحارالانوار، ج65، ص154»

ابی جهم می گوید: به امام رضا علیه السلام عرض کردم: فدایت شوم! دوست دارم بدانم منزلت ما نزد شما چگونه است؟ حضرت فرمود: «ببین منزلت من نزد تو چگونه است؟». «میزان الحکمه، ج2، ص244»

یعنی آیا اطاعت مرا واجب می دانی؟ آیا ارزشها و سخنان و معارف مرا در زندگی ات به کار می بندی؟

 

ج) نماز اول وقت

نماز اول وقت یکی از مسائلی است که اهل بیت توجه خاصی بدان داشتند.

امام علی علیه السلام فرمود: «شیعیان ما را به دو خصلت امتحان کنید. اگر این دو خصلت در آنها بود از شیعیان من هستند: 1.محافظت و دقت بر نماز اول وقت 2.همدردی و کمک مالی به برادران مؤمنشان. اگر این صفات در آنها نبود، از آنها فاصله بگیرید». «جامع الاخبار، ص35»

پیامبر صلی الله علیه و آله: «از من نیست کسی که نمازش را سبک بشمارد». «فروع کافی، ج3، ص239»

 

د) برائت از مشرکان

مهر ورزیدن به اهل بیت و بیزاری جستن از دشمنان آنان، دو روی یک سکه است که باید همراه با هم در شیعه وجود داشته باشد.

 امام صادق علیه السلام فرمود: «دروغ می گوید کسی که ادعای محبت ما را می کند، اما از دشمن ما بیزاری    نمی جوید». «وسائل الشیعه، ج27، ص117»
طبقه بندی: حدیث،  اعتقادی، 
ارسال توسط محمدمهدی
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
حدیث روز
اوقات شرعی
وضعیت هوا
Translat

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا