تبلیغات
یقین - بزرگترین نعمت


امروز :
یقین
بهترین چیز برای قلب
«زندگی بجز دینداری نیست و مرگ جز با از دست دادن یقین»

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 26 آبان 1390

آنها که ولایت را قبول کردند، آنهایی هستند که یافتند ماشین پیچیده وجود آنها را امام و ولی بهتر از خود آنها رهبری می کند و در این راهِ شلوغ هستی که اعمال و افکار انسان غوغایی بپا کرده، او بهتر انسان را به مقصد می رساند و نجات می دهد.

توضیح این ولایت و سرسپردگی در همین آگاهی نهفته است. وجود ما، جسم ما، برای خداست و از اوست. هرکس که اینها را بهتر به کار بگیرد، در اینها حق تصرف دارد. و همین است که رسول خدا و پیشوایان اولویت دارند. به تصرف در هستی ما، سزاوارتر از ما هستند. و همین است که پدر بر فرزند و بر اموال فرزند ولایت دارد و حق تصرف دارد.

ولایت بزرگترین و بالاترین نعمت هاست و به تعبیر قرآن متمّم نعمت هاست: «الْیوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِینَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیكُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا». «مائده/3»

 چون این مقام ولایت است که تمام نعمت ها را به کار می گیرد و به جریان می اندازد و این مقام ولایت است که تمام استعدادها را شکفته می کند و بارور می نماید. درست مثل اینکه من یک کارخانه بزرگ وسیع را دارا باشم، اما از طرز کار و طرز بهره برداری از آن بی خبر باشم. این کارخانه که می تواند در روز، بی نهایت به من سود برساند، بر اثر نبود آگاهی و جهالت من، یک بار سنگین می شود که به مرور زمان مرا از پای در می آورد و خودش هم می پوسد و هدر می شود. یک مهندس آگاه و مهربان متمّم این کارخانه وسیع و عظیم است. بدون او این همه نعمت، این همه استعداد، راکد می ماند و حتی به هدر می رود و ضایع می گردد. ولایت او و سرپرستی اوست که نعمت های نهفته و سودهای پیچیده در کارخانه را آشکار می کند و به جریان می اندازد. و این ولایت متمّم آن سرمایه و آن همه نعمت است.

و این مقام ولایت است که از دل آن عرب های خونریز تهیدست، از دل آن مردان محدود گرفتار، روح هایی را بیرون کشید که تمام هستی را در یک گام طی کردند و حتی به بهشت قناعت نورزیدند.

این مقام ولایت است که از ابوذر -که برای هیچ زنده بود و برای هیچ می مرد- ابوذری بیرون کشید که برای حق زنده بود و برای او می مرد و حتی تنها می مرد.

و این مقام ولایت است که از بلال-بلالی که تا دیروز افتخارش به اربابش بود- بلالی آفرید که رویاروی اربابش ایستاد و او را پست و حقیر و محدود می دید و به راهنماییش همت بسته بود و برای مبارزه اش آماده گشته بود.

و این مقام ولایت است که از سلمان - این کویر تشنه واین مسافر پایدار- دریایی ساخت، دریایی از عظمت و آگاهی و عشق.

و این مقام ولایت است که استعدادهای بشر را بیرون ریخت و خُلق کریمه و استعدادهای خوب او را شکوفا کرد: «بعثت لاتمّم مکارم الاخلاق» «بحار/ج67/ص372» و از بشر، انسان بیرون کشید و او را از ظلمات نفس، از ظلمت خلق دنیا، از هواها و حرف ها و جلوه های پوچ، به سوی نور هستی هدایت کرد. انسانی که دیگر در سطح غریزه و حرف ها و محدودها زندگی نمی کرد و با این معیارهای کم و کوتاه اندازه نمی گرفت.

و انسان یعنی همین، یعنی در سطح وظیفه زندگی کردن؛ چون این حیوان است که تمام مسائلش با غرائزش حل و فصل می شود، حتی امنیت و رفاه و نظم و عدالت را با غریزه تأمین می کند.

آن نظم و رفاه و عدالتی که در کندو حاکم است، هنوز در جامعه ی انسانی در شکل های مختلف کمونیستی و سرمایه داریش، حکومت نکرده و نمی کند؛ مگر هنگامی که بشر از اسارت ها، از ظلمات، از هواها و حرف ها و جلوه ها آزاد شود و به عظمتی دست یابد که این حقارت ها او را در خود نگیرد. و مگر هنگامی که بشر انسان شود.

انسانی که می خواهد انسان باشد و جامعه ای انسانی تشکیل دهد، نه یک دامپروری بزرگ و نه یک کندوی عادل، این انسان ضرورت این شناخت و عشق و این حجت و نور و امام را می یابد و به سوی او می شتابد و او را بر خویشتن مقدم می دارد؛ که او، از او، به او آگاه تر و مهربان تر است. و در این حد، عدالت که هیچ، حتی انفاق و ایثار هم، رخ می نماید و آشکار می شود.

و این است که، آنهایی که بیشتر از رفاه و بالاتر از عدالت و آزادی را می خواهند، باید به غدیر رو بیاورند و از این جام سیراب شوند.

این رهبری در زمینه آزادی و با هدف آموزگاری و شکوفاکردن استعدادهای انسان و با هدف تشکیل جامعه انسانی بر اساس قسط همراه است، که علی می گفت: «هدف من و شما یکی نیست. من شما را نه برای خودم و نه برای خودتان، که برای حق می خواهم؛ در حالی که شما مرا به خاطر خویشتن و منافع خود خواستارید و به این خاطر به من روی آوردید.» «نهج البلاغه، خطبه 136، ترجمه صبحی صالح»

این کافی نیست که انسان های مرفهی بسازیم، بلکه باید برای آنها جهتی و راهی را در نظر بگیریم که آنها پس از رفاه و تکامل استعدادها در آن راه بیفتند و آن را انتخاب کنند. 

«برگرفته از کتاب غدیر، علی صفایی حائری»
طبقه بندی: اعتقادی،  اجتماعی، 
برچسب ها: ولایت/،
ارسال توسط محمدمهدی
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
حدیث روز
اوقات شرعی
وضعیت هوا
Translat

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا