تبلیغات
یقین - عزاداری معصومین


امروز :
یقین
بهترین چیز برای قلب
«زندگی بجز دینداری نیست و مرگ جز با از دست دادن یقین»

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 2 آذر 1390

امام سجاد علیه السلام: حزن امام سجاد علیه السلام بر آن حضرت به صورتى بود كه دوران زندگى او، همراه با اشك بود. عمده اشك آن حضرت بر مصایب سیدالشهداء علیه السلام بود و آنچه بر عموها، برادران، عموزاده‏ها، عمه‏ها و خواهرانش گذشته بود؛ تا آنجا كه وقتى آب مى‏آوردند تا حضرت میل كند، اشك مبارك‏شان جارى مى‏شد و مى‏فرمود: چگونه بیاشامم در حالى كه پسر پیامبر را تشنه كشتند؟! «بحارالانوار، ج 44، ص 145»

 

امام محمد باقر علیه السلام: امام باقر علیه السلام در روز عاشورا براى امام حسین علیه السلام مجلس عزا برپا مى‏كرد و بر مصایب آن حضرت گریه مى‏كردند. در یكى از مجالس عزا، با حضور امام باقر علیه السلام كمیت شعر مى‏خواند، وقتى به اینجا رسید كه: «قتیل بالطف ...»، امام باقر علیه السلام گریه زیاد كرده، فرمودند: «اى كمیت! اگر سرمایه‏اى داشتیم در پاداش این شعرت به تو مى‏بخشیدیم؛ اما پاداش تو همان دعایى است كه رسول خداصلی الله علیه و آله درباره حسان بن ثابت فرمودند كه همواره به جهت دفاع از ما اهل‏بیت، مورد تأیید روح‏القدس خواهى بود». «مصباح المتهجد، ص 713»

 

امام صادق علیه السلام: امام موسى كاظم علیه السلام مى‏فرماید: «چون ماه محرم فرا مى‏رسید، دیگر پدرم خندان نبود؛ بلكه اندوه از چهره‏اش نمایان مى‏شد و اشك بر گونه‏اش جارى بود، تا آنكه روز دهم محرم فرا مى‏رسید. در این روز مصیبت و اندوه امام به نهایت مى‏رسید. پیوسته مى‏گریست و مى‏فرمود: امروز، روزى است كه جدم حسین بن على علیه السلام به شهادت رسید». «امام حسن و امام حسین علیهماالسلام ص 143»

 

امام موسى كاظم علیه السلام: از امام رضا علیه السلام نقل شده است كه فرمود: «چون ماه محرم فرا مى‏رسید، كسى پدرم را خندان نمى‏دید و این وضع ادامه داشت تا روز عاشورا، در این روز پدرم را اندوه و حزن و مصیبت فرا مى‏گرفت و مى‏گریست و مى‏گفت: در چنین روزى حسین را كه درود خدا بر او باد، كشتند». «حسین، نفس مطمئنة، ص 56»

 

امام رضا علیه السلام: گریه امام رضا علیه السلام در حدى بود كه فرمودند: «همانا روز مصیبت امام حسین علیه السلام ، پلك چشمان ما را مجروح نموده و اشك ما را جارى ساخته است». «بحارالانوار، ج 44، ص 284»

دعبل خدمت حضرت رضا علیه السلام آمد. آن حضرت درباره شعر و گریه بر سیدالشهدا علیه السلام كلماتى چند فرمودند؛ از جمله اینكه: «اى دعبل! كسى كه بر مصایب جدم حسین علیه السلام گریه كند، خداوند گناهان او را مى‏آمرزد. آنگاه حضرت بین حاضران و خانواده خود پرده‏اى زدند تا بر مصایب امام حسین علیه السلام اشك بریزند».

 

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف : بنابر روایات، امام زمان علیه السلام در زمان غیبت و ظهور بر شهادت جدّشان گریه مى‏كنند. آن حضرت خطاب به جد بزرگوارشان سیدالشهدا علیه السلام مى‏فرمایند:

«اگر روزگار مرا به تأخیر انداخت و دور ماندم از یارى تو و نبودم تا با دشمنان تو جنگ كنم و با بدخواهان تو پیكار نمایم؛ هم اكنون هر صبح و شام بر شما اشك مى‏ریزم و به جاى اشك در مصیبت شما خون از دیده مى‏بارم و آه حسرت از دل پر درد بر این ماجرا مى‏كشم». «بحارالانوار، ج 101، ص 320»
طبقه بندی: حدیث،  اخلاق، 
ارسال توسط محمدمهدی
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
حدیث روز
اوقات شرعی
وضعیت هوا
Translat

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا