تبلیغات
یقین - احکام عزاداری


امروز :
یقین
بهترین چیز برای قلب
«زندگی بجز دینداری نیست و مرگ جز با از دست دادن یقین»

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 4 آذر 1390

* اگر بعضى از واجبات به سبب شركت شخص در مجالس عزادارى از او فوت شود (مثلاً نماز صبح قضا شود) آیا بهتر است بعد از این در این مجالس شركت نكند یا اینكه عدم شركت او باعث دورى از اهل‏بیت علیهم السلام مى‏شود؟

همه مراجع: بدیهى است كه نمازِ واجب، مقدم بر فضیلت شركت در مجالس عزادارى اهل‏بیت علیهم السلام است و ترك نماز و فوت شدن آن به بهانه شركت در عزادارى امام حسین علیه السلام جایز نیست؛ ولى شركت در عزادارى به گونه‏اى كه مزاحم نماز نباشد ممكن و از مستحبات مؤكّد است.

 

 * آیا نماز جماعت اول وقت مهم‏تر است یا ادامه عزاداری امام‏حسین علیه السلام ؟

همه مراجع: نماز جماعت مقدم است؛ همان طورى كه امام حسین علیه السلام در روز عاشورا هنگام ظهر نماز را اقامه كردند. از این رو باید پیروان اهل بیت در همه حالات سعى كنند تا آنجا كه ممكن است، نمازها را اول وقت و به جماعت بخوانند؛ چون هدف عمده از مجاهدت‏ها و زحمات و حتى شهادت ائمه معصومین علیهم السلام و فرزندان و اصحاب آنان، اقامه دین بوده كه در رأس آنها بعد از معرفت خدا، نماز است.

 

* از ساختمان مسجد و حسینیه صدای قرائت قرآن و مراسم عزاداری بسیار بلند پخش می ‏شود، بطوری كه این امر منجر به سلب آسایش همسایگان می ‏شود! ولی مسؤولان و سخنرانان حسینیه، اصرار به ادامه آن دارند؛ تكلیف در این زمینه چیست؟

همه مراجع: اگر چه اقامه مراسم و شعائر دینى در زمان‏هاى مناسب، از بهترین كارها و جزو مستحبات مذكور است؛ ولى واجب است برگزار كنندگان مراسم و عزاداران تا حد امكان از اذیت و ایجاد مزاحمت براى همسایگان بپرهیزند (هر چند با كم كردن صداى بلندگو باشد).

 

* استفاده از عَلَم در مراسم عزاداری سیدالشهدا علیه السلام یا قرار دادن آن در مجلس عزا و یا حمل آن در دسته عزاداری چه حكمی دارد؟

امام، تبریزى، فاضل، مكارم و سیستانى: اشكال ندارد.

خامنه‏اى: فى نفسه اشكال ندارد، ولى نباید این امور جزء دین شمرده شود.

نورى: استفاده از آن در حد متعارف اشكال ندارد.

صافى: حمل عَلَم بعید نیست از تعظیم شعائر محسوب شود و بى‏اشكال باشد.

«کتاب پرسشها و پاسخهای دانشجویی، جلد13»


طبقه بندی: احكام، 
ارسال توسط محمدمهدی
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
حدیث روز
اوقات شرعی
وضعیت هوا
Translat

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا