تبلیغات
یقین - راه گریه و ریختن اشک


امروز :
یقین
بهترین چیز برای قلب
«زندگی بجز دینداری نیست و مرگ جز با از دست دادن یقین»

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 5 آذر 1390

چه كنم که در هنگام عزادارى و ذكر مصیبت قلب من بشكند و اشك بریزم؟

اولاً، خود حالت تباكى و حزن و اندوه داشتن در هنگام ذكر مصیبت، امرى ارزشمند است؛ چنان كه در روایات بدان تصریح شده است.

ثانیاً، منشأ گریه ارزشى، معرفت است؛ ازاین‏رو اگر احساس مى‏كنیم كه در هنگام ذكر مصیبت، حالت گریه نداشته و اشكى از چشمانمان جارى نمى‏شود، حتى قلبمان نیز متأثر و اندوهگین نمى‏گردد (البته به شرط آن كه مطمئن باشیم نداشتن اشك ریشه در عوارض جسمانى ندارد) باید زمینه‏هاى ایجاد و توسعه معرفت به اهل‏بیت علیهم السلام را در خود تقویت كرده و موانع معرفت را از میان برداریم.

زمینه‏هاى ایجاد و توسعه معرفت به اهل‏بیت علیهم السلام عبارت است از:

1. مطالعه تاریخ زندگانى آنان، 2. مطالعه و تفكّر در سخنان ایشان، 3. شناخت خدا؛ زیرا آنان تجلى‏گاه اوصاف الهى‏اند و با شناخت خدا و اوصاف او، مى‏توان فضایل آنان را دریافت.

موانع معرفت؛ عمدتاً به عملكرد ما برگشته، موجب قساوت قلب مى‏شود «من علامات الشقاء جمود العین» [حضرت رسول صلی­الله­علیه­و­آله(میزان‏الحكمه، ج 1، ص 455، روایت 1845) و حضرت علی علیه­السلام فرمودند: «خشکی چشمها به علت سختی قلب است و قساوت قلب از گناه زیاد، و گناه زیاد از فراموشی مرگ، و فراموشی مرگ بر اثر حب دنیا است و حب دنیا رأس تمام اشتباهات است» [میزان الحکمه، ص 455، روایت 18406] و موجب مى‏گردد كه حتى احساسات و عواطف ما در سیطره عقل ما نباشد.

این موانع عبارتند از: 1.زیاد سخن گفتن درغیر ذكر خدا 2.گناه زیاده 3.آرزوى زیاد 4.گوش سپارى به امور لهو 5.جمع كردن مال 6.ترك عبادات‏ 7.همنشینى با افراد گمراه و ستمگر 8.همنشینى با افراد فرومایه و پست‏ 9.خنده زیاد

براى از بین رفتن قساوت قلب، در روایات امورى ذكر شده كه مهم‏ترین آنها عبارت است از: 1.یاد مرگ‏ 2.پند و اندرز 3.تفكر در آیات الهى، قیامت و حال خویشتن‏ 4.همنشینى با اندیشمندان‏ 5.معاشرت با اهل فضل‏ 6.گفت و گوى علمى‏ 7.اطعام تهى‏دستان‏ 8.مهربانى و محبت به ایتام‏ 9.ذكر خدا 10.ذكر فضایل و مناقب و مصائب اهل‏بیت علیهم­السلام 11.قرائت قرآن‏ 12.استغفار

مهم‏تر از تمامى این امور، آن است كه از خداوند متعال عاجزانه بخواهیم: به ما چشم اشك‏بار عنایت كند و در این میان، اهل‏بیتعلیهم السلام را واسطه قرارداده و از خود آنان نیز استمداد جوییم.
طبقه بندی: اخلاق،  اعتقادی، 
ارسال توسط محمدمهدی
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
حدیث روز
اوقات شرعی
وضعیت هوا
Translat

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا