تبلیغات
یقین - حکمت نماز ظهر عاشورا


امروز :
یقین
بهترین چیز برای قلب
«زندگی بجز دینداری نیست و مرگ جز با از دست دادن یقین»

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 8 آذر 1390

چه ضرورتى داشت امام حسین علیه السلام درمیان سپاه دشمن، روز عاشورا نماز ظهر بخواند تا عده‏اى از یارانش به این خاطر شهید شوند؟

بدون شك امام حسین علیه السلام می‌توانست نماز ظهر را به صورت فرادا و در خیمه خود بخواند، اما پیش روی دشمن نماز امام حسین علیه السلام در ظهر عاشورا غیر از جنبه معنوی‌، دارای بعد سیاسی و اجتماعی نیز بود؛ یعنی اگر عاشورا عالی‌ترین و ناب‌ترین جلوه‌های ارزش الهی و انسانی‌، نقطه اوج و قله رفیع تابناك‌ترین آموزه‌ها و مفاهیم ولایت است‌، و اگر عاشورا را تحقق آرمان‌ها و تبلور صداقت اسلام بدانیم‌، پس نماز ظهر عاشورا نماینده تمام عیار ارزش و اعتباری است كه نماز در این مكتب آسمانی دارد. و از این منظر نماز ظهرعاشورا پیام نهضت حسین علیه السلام را دارد. نماز چنان كه ستون دین است‌، یكی از اركان و مؤلفه‌های نهضت حسینی نیز می‌باشد.

حضرت امام حسین علیه السلام انگیزه بزرگ خود را در انقلاب كبیر عاشورا، امر به معروف و نهی از منكر و احیای دین جدّ گرامی خویش معرفی می‌كند و مگر نه این كه ستون دین جدّ عظیم الشأن او نماز است‌؟ پس نماز را همان گونه كه جدش سفارش فرموده نباید سبك شمرد و نماز را می‌بایست «اول وقت‌» به جای آورد. و این حقیقت بزرگ در عاشورا به صورت واقعیتی عینی به ظهور در آمد.

از سوی دیگر، امام حسین علیه السلام با نماز ظهر عاشورایش به تمام وجدان‌های بیدارثابت كرد كه هدف او از برپایی نهضت عاشورا «دین خواهی‌» و عمل به تكلیف بوده است و نه خواسته‌های دنیوی و هواهای نفسانی‌.

امام علیه السلام با اقامه نماز ظهر عاشورا، صداقت‌، خلوص‌، ایمان و اصالت خود را به‌عنوان رهبری الهی به اثبات رسانید. نماز ظهر عاشورا تفاوت بزرگ نهضت عاشورا به عنوان یك نهضت الهی با سایر نهضت‌ها است‌.

نماز ظهر عاشورا

تاثیر شگرف نماز ظهر عاشورا را در همین گلچینی آن نیز می‌توان به نظاره نشست و اندیشید كه در این نماز چه عاملی وجود داشت كه قرار از كف عده‌ای ربود و آنان را از وصف دشمنان امام علیه السلام به صف دوستان او كشاند؟ چه جاذبه‌ای در این نماز موجب شد تا گروهی به جانبازی برخیزند و فرزند و عیال و خانمان و حال و آینده خود را در راه خدا به فراموشی بسپارند و مهیای سخت‌ترین مصایب شوند؟

و نكته دیگری كه در این باب شایان ذكر است‌، آن كه سپاهیان یزید -كه خود را خلیفه مسلمین معرفی می‌كرد- با حمله به امام علیه السلام و عدم رعایت حرمت نماز، ماهیّت پلید و ضد دینی خود را برملا كردند و خود موجبات رسوایی خود را فراهم آورند.
«نماز ظهر عاشورا نهاد پاكی ابر مردی است كه زندگی را عقیده و جهاد می‌دانست و سرانجام مرگ شرافت‌مندانه در راه خدا را بر ذلت و ننگ زندگی با ستم‌كاران برگزید».

 آری‌، حسین علیه السلام خود و یارانش هر یك آیاتی مجسم از نماز ظهر عاشورا هستند و این كه ما در پس قرن‌ها شهادت می‌دهیم‌: «اشهد أنّك قد أقمت الصلوة‌» از این رو است كه جهانی از عشق و فداكاری و مهر و عطوفت در نماز ظهر عاشورا جلوه‌گر شد؛ از این روست كه آوای نورانی «انی احب الصلوة‌» حسین علیه السلام و نماز ظهرش كار صد اعجاز برای حفظ دین كرد و از این روست كه حسین علیه السلام از هر چه گذشت‌، جز نماز اول وقت ظهر عاشورا.

نازم به قیام و قامت والایت هنگامه عشق‌، چشم چون دریایت

                                      خاموش در آن میانه غوغا كردی نازم به نماز ظهر عاشورایت‌

گرمای شدید هوا، تشنگی فراوان‌، بی شرمی دشمنان‌، خطر تیرها و یورش‌های بی امان‌، اندوه شهادت یاران و بسیاری از علل و عوامل دیگر، هیچ كدام در آن روز تاریخی نتوانست كوچك‌ترین خللی در برپایی این فریضه مقدس ایجاد نماید و امام علیه السلام این گونه راه را بر همه بهانه گران و مستمسكان برای ترك نماز بست و اهمیت و عظمت‌آن را یادآور شد.
طبقه بندی: اعتقادی، 
ارسال توسط محمدمهدی
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
حدیث روز
اوقات شرعی
وضعیت هوا
Translat

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا