تبلیغات
یقین - راه نبودن جزء مخالفین امام حسین علیه السلام


امروز :
یقین
بهترین چیز برای قلب
«زندگی بجز دینداری نیست و مرگ جز با از دست دادن یقین»

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 10 آذر 1390

اگر ما امام حسین علیه السلام را، امام خود مى دانیم و دوست داریم به یاران او ملحق شویم؛ اگر واقعاً نگران هستیم كه مبادا جزء مخالفین آن حضرت یا جزء كسانى باشیم كه از امام حسین علیه السلام كناره گیرى كردند؛ اگر در این گفته خود صادق هستیم كه «یا لیتنى كنت معكم فأفوز معكم»، چاره كار در این است كه از دارویى كه حضرت سیدالشهدا علیه السلام معرفى كرده است، استفاده كنیم.

 

چه باید كنیم؟ ابتدا باید سعى كنیم، ایمان خود را به آخرت تقویت كنیم. این كار به بحث و مطالعه نیاز دارد تا شبهاتى كه پیرامون این مسأله مطرح است، حل شود. مؤمنان كسانى هستند كه «بالاخره هم یوقنون». كسب یقین كار ساده اى نیست، آن هم در دورانى كه اكثریت اندیشمندان و فیلسوفان عالم چنین القا مى كنند كه هیچ امر یقینى در عالم وجود ندارد. اما قرآن مى گوید باید نسبت به آخرت یقین داشته باشید. با مسائل اعتقادى به سادگى برخورد نكنیم. سعى كنیم با بحث، مطالعه، تشكیل جلسات مذهبى و پاسخ دادن به شبهات، نسبت به آنها یقین حاصل كنیم.

 

در مرحله دوم باید خودسازى كنیم. سعى كنیم از حرام دنیا و گناه احتراز كنیم. از حلال دنیا استفاده كنیم، اما از حرام آن دورى كنیم. هرچند حضرت سیدالشهدا علیه السلام فرمود: همه لذتهاى دنیا و ثروتهاى آن براى اولیاء الله، به اندازه سایه اى ارزش دارد. البته رسیدن به چنین مقامى كار دشوارى است، اما حداقل سعى كنیم مرتكب حرام نشویم، از كار خود كم نگذاریم، از بیت المال در جهت منافع شخصى خود استفاده نكنیم، به فكر خویشاوند و همسایه فقیر خود باشیم. آنچه عشق به دنیا را از دل انسان بیرون مى كند، انفاق مال است. «لن تنالوا البر حتى تنفقوا مما تحبّون» (آل عمران/92). از چیزهایی كه به آنها علاقه دارید، انفاق كنید تا عشق آن در دل شما نماند. اگر عشق به مال، عشق به مقام، عشق به آبروى دنیایى و حیثیت اجتماعى و امورى از این قبیل، در دل انسان رسوخ كرد، به طور قطع انسان در معرض خطر خواهد بود. روزى كه براى او، امر دایر بین لذت دنیا و انجام وظیفه الهى، مبارزه، جهاد، زندان رفتن یا كشته شدن باشد -اگر عشق به دنیا در دل انسان باشد- جلوى او را مى گیرد و موجب مى شود انسان به صورتهاى مختلف، رفتار دنیاپرستانه خود را توجیه كند. دوستان امام حسین علیه السلام نصیحت او را پذیرفتند و دشمنانش آن را رد كردند. این نصیحت را بپذیریم و سعى كنیم كه آن را به كار بندیم. عشق به دنیا را از دل بیرون كنیم، به سراغ گناه نرویم، ایمان خود را با دلائل منطقى تقویت كنیم، با مبارزة با دنیاگرایى، خودسازى كنیم.
طبقه بندی: اعتقادی،  اجتماعی، 
ارسال توسط محمدمهدی
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
حدیث روز
اوقات شرعی
وضعیت هوا
Translat

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا