تبلیغات
یقین - تشابه جامعه ما با زمان امام حسین علیه السلام


امروز :
یقین
بهترین چیز برای قلب
«زندگی بجز دینداری نیست و مرگ جز با از دست دادن یقین»

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 14 آذر 1390

امروز هم اگر کسی بخواهد جامعه اسلامی را از مسیر خود منحرف کند، ابزاری غیر از سه عامل تبلیغ، تطمیع و تهدید ندارد. شما خیال نکنید اگر کسی بخواهد حکومت انقلاب اسلامی ایران را نابود کند، حتـماً بـاید از ینگه دنیا بیاید. بلکه درون همین کشور منافقانی هستند و همان کاری را می کنند که منافقان صدر اسلام با حسین علیه السلام کردند. آن روز هم احتیاجی نبود از روم و ایران و چین و... بیایند؛ پسرعموهای خود حسین علیه السلام (بنی امیه و بنی هاشم) بودند.

(البته باید توجه داشت که نباید هر کسی را با یک اشتباه و خطا منافق نامید.)

 

 اگر رفتار ما بعد از انقلاب سیر نزولى پیدا كرده است؛ اگر بعضى جبهه رفته ها، قاچاق فروش شده اند؛ اگر در بعضى از خانه هایى كه در ایام عزادارى، مجالس عزاى اهل بیت علیهم السلام بر پا مى شد، امروز مجالس دیگرى بر پا مى شود؛ اگر این گونه است، ما باید در وفادارى خود نسبت به حضرت سیدالشهدا علیه السلام شك كنیم. باید در این كه ما جزء هفتاد و دو نفر یاران حضرت سیدالشهدا علیه السلام مى شدیم، شك كنیم. آیا واقعاً ما به گونه اى هستیم كه بتوانیم خود را جزء یاران حضرت سیدالشهدا علیه السلام به حساب آوریم؟

اگر اینگونه نیستیم، چرا؟ به همان دلایلى كه آن روز مردم كوفه از اهل بیت علیهم السلام منحرف شدند. اگر این دلایل و عوامل آن انحرافات در جامعه ما وجود داشته باشد، ما هم باید بترسیم كه مبادا همان انحرافات در جامعه ما پیش بیاید.

 

یكى از آن عوامل، ضعف شناخت بود. اگر اعتقادات ما مبناى منطقى و استدلال عقلى ندارد، سطحى است و دلیل حقانیت سخن خود را یاد نگرفته ایم، باید نگران آینده و عاقبت كارمان باشیم. راستى چرا تحقیق نكرده ایم؟ چون حوصله این كار را نداشتیم. اگر دلیل مسأله ای را ندانستیم، با مطرح شدن یك شبهه اعتقاد ما سست مى شود. نجات اولیاى خدا در مقابل شبهه به این دلیل است كه از یقین برخوردار هستند و اعتقادات آنها مبتنى بر دلیل قطعى است.

 

اگر در زمان ما شبهه ها رایج شد، اگر معلم در میان درس سخن شبهه ناكى مطرح كرد و كسى پاسخ او را نداد؛ اگر استاد دانشگاه در كلاس، شبهه پراكنى كرد و كسى جواب او را نداد؛ اگر كسانى گفتند: «دین افیون حكومتهاست» و كسى آنان را ساكت نكرد؛ باید بترسیم از این كه همان بلایى كه مردم كوفه به آن مبتلا شدند، ما هم به آن گرفتار شویم. اگر احكام اسلام زیر پا گذاشته شد و مردم سخاوتمندانه! از كنار آن گذشتند و با روحیه تساهل و تسامح! خم به ابرو نیاوردند، باید بترسیم كه مجدداً روزى برسد كه مردم با یزید بیعت كنند.

چه عاملى موجب شد مردم با یزید بیعت كنند؟ آیا عاملى غیر از بى تفاوتى نسبت به مسائل اسلامى، موجب این فاجعه شد؟ آیا چیزى غیر از روحیه تساهل و تسامح بود؟

 

یكى از عواملى كه موجب ایجاد حادثه كربلا شد سست شدن پایه هاى اعتقادى و مبانى فكرى مسلمانان در آن زمان بود. اینك ما باید از تاریخ عبرت بگیریم، اعتقادات ما بر اساس دلیل منطقى و محكم در ذهن ما رسوخ كند. در غیر این صورت به شبهه مبتلا مى شویم و اگر شبهه آمد، ایمان متزلزل مى شود و شك جاى آن را مى گیرد. با وجود شك نمى توان مردانه قدم در راه گذاشت. اگر یك نوجوان سیزده ساله نارنجك به كمر مى بندد و به زیر تانك مى رود، به این دلیل است كه یقین دارد هنگام شهادت، سرش در دامان حضرت سیدالشهدا علیه السلام است. اما اگر چنین تفكرى در جامعه ما رواج داده شد كه این حرفها شعارهاى احساسى است و جنبه تبلیغاتى دارد، نتیجة آن ... .

 

به عنوان یك پیام از عاشورا و یك درس از تاریخ بكوشیم، مبانى فكرى و اعتقادى خود را با تشكیل جلسات مذهبى سالم و آموزنده تقویت كنیم و از طرف دیگر بكوشیم ارزشهاى انقلاب و اسلام را زنده نگه داریم.

کل یوم عاشورا
طبقه بندی: اجتماعی،  اخلاق، 
ارسال توسط محمدمهدی
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
حدیث روز
اوقات شرعی
وضعیت هوا
Translat

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا