تبلیغات
یقین - شناخت حق و باطل


امروز :
یقین
بهترین چیز برای قلب
«زندگی بجز دینداری نیست و مرگ جز با از دست دادن یقین»

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 15 دی 1390

حارث بن حوط به حضور حضرت علی علیه­السلام آمد و گفت: از کجا می توانم بفهمم راه شما درست است یا راه کسانی که از شما حمایت نکردند؟ اگر شما جهاد کردید عبدالله عمر، که مردی زاهد مآب بود سکوت کرد. حضرت فرمود: آیا تو حق را شناخته­ای تا اهل آن را بشناسی؟ عبدالله بن عمر نه باطل را کوبید و  نه حق را یاری کرد.

جمعی از دوستداران امام علی علیه­السلام از کشته شدن بعضی از افراد نامی، که در اسلام سوابق خوبی داشتند و در رکاب رسول خدا صلی­الله­علیه­و­آله به جهاد برخاسته بودند، سخت حیرت زده شدند. یکی از آنها به حضرت علی علیه­السلام عرض کرد: به نظر من طلحه و زبیر و ... بر حق هستند. یکی دیگر از آنها به حضرت عرض کرد: پدر و مادرم فدایت، چه خوب بود اگر واقع را بر ما عیان می نمودی، شک و تردید را از دلها می­زدودی و از حقیقت امر آگاهمان می ساختی.

حضرت به تمام  پرسش کنندگان یک پاسخ می داد با مختصر تفاوت در عبارت و آن پاسخ این بود که:

حق و باطل با منزلت رجال شناخته نمی شوند؛ ولی حق را  بشناس با پیروی کنندگان آن و باطل را بشناس با دوری گزیدن از کسی که از آن  دوری می کند.  «میزان الحکمه ج2، ص 276»

(یعنی طلحه و زبیر به عنوان اینکه در اسلام سابقه و قدر و منزلتی داشتند، میزان شناخت حق و باطل نیستند، بلکه باید حق و باطل را بشناسیم. سپس طلحه و زبیر را بر اساس آن بشناسیم تا معلوم شود آنها بر حقند یا بر باطل).
طبقه بندی: حدیث،  اخلاق، 
برچسب ها: حق و باطل/،
ارسال توسط محمدمهدی
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
حدیث روز
اوقات شرعی
وضعیت هوا
Translat

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا