تبلیغات
یقین - عوام و خواص در جامعه ما


امروز :
یقین
بهترین چیز برای قلب
«زندگی بجز دینداری نیست و مرگ جز با از دست دادن یقین»

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 20 دی 1390

عوام یعنی مردمی كه از همه خصوصیتهای مذكور محروم مانده‌اند، نه جاه و حشمت و جلال و عظمتی دارند و نه دارایی و ذخیره و ثروتی، و نه حیثیت و شأن و حرمتی. اینها نوعاً به فطرت اولیه انسانی و سلامت نفس نزدیكترند و به ارزشهای اخلاقی و كمالات ایمانی آراسته‌تر و به پذیرش حق و تسلیم در برابر آن متمایزترند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در یكی از سخنرانی‌های خود به تعریف واژه‌های خواص و عوام پرداخته و در خصوص واژه خواص فرموده‌اند:

«خواص كسانی هستند كه وقتی عملی انجام می‌دهند، موضع‌گیری می‌كنند، راهی را انتخاب می‌كنند، از روی فكر و تحلیل است. می‌فهمند و تصمیم می‌گیرند و عمل می‌كنند. اینها خواصند.»

از منظر ایشان در بین خواص ممكن است افراد باسواد و بی‌سواد، روحانی، ثروتمند و فقیر، مخالف و موافق نظام باشند ولیكن در موضع‌گیری همانند عوام بدون فهم و تحلیل عمل نكنند. بلكه انتخابشان، تحلیلشان آگاهانه و مسئولانه خواهد بود و به همین دلیل حضورشان و وجودشان در جامعه نقش‌آفرین خواهد بود. علت اینكه اكثریت عمده جامعه و یا به عبارت دیگر عوام در كوفه، حضرت علی علیه السلام و مسلم را رها كردند و به طرف معاویه رفتند، به دلیل موضع‌گیری غلط خواص طرفدار حق بود. مقام معظم رهبری در این مورد می‌فرمایند:

«اگر خواص در هنگام خودش، كاری را كه لازم است تشخیص دادند و عمل كردند، تاریخ نجات پیدا می‌كند و حسین‌بن‌علی‌ها به كربلا كشانده نمی‌شوند. اگر خواص، بد بفهمند، یا فهمیدند با هم اختلاف پیدا كردند معلوم است كه در تاریخ كربلا تكرار خواهد شد.»

ایشان در یكی از خطبه‌های نماز جمعه علت لغزش خواص را انحراف از چهار چیز دانسته كه با رنگ باختن این چهار اصل زمینه انحراف پدید آمد: 1ـ‌عبودیت  2ـ معرفت  3ـ عدالت  4ـ محب


مشكل حضرت علی علیه السلام در زمان حكومتش خواص بودند كه حق را فهمیدند و به آن عمل نكردند و یا اینكه بد فهمیدند و در بین آنها اختلاف به وجود آمد و همین امر موجب شد كه حضرت علی علیه السلام در نهایت مظلومیت در مسجد و به هنگام نماز به دست همان خواص به شهادت برسد و شهادت امام در محراب برای مردم تعجب‌برانگیز باشد. و این سؤال برایشان پدید آمد كه مگر علی نماز هم می‌خواند! چرا این سؤال در ذهن مردم خطور می‌كند؟ چون دشمنان آن حضرت و خواص باطل و خواص كج‌اندیش كه فریفته ثروت، قدرت، شوكت و شهرت شده بودند علیه آن حضرت تبلیغات تخریبی نمودند و جو را علیه امام مسموم كردند. در این زمان یعنی نظام جمهوری اسلامی جایگاه خواص چگونه است؟

با نگرش به گفتار حضرت علی علیه السلام و رهبری نظام به خوبی آشكار می‌شود خواص جامعه چه كسانی هستند و الان در چه وضعیتی قرار دارند و آیا آن چهار اصل را به درستی انجام می‌دهند؟ آیا خواص جامعه به عبادت خود می‌پردازند؟ آیا خواص جامعه ما بندگی خدا را می‌كنند یا بندگی و عبودیت اقوام، جناح‌ها و گروههای سیاسی خود را؟ آیا خواص جامعه ما دغدغه عدالت اجتماعی را دارند؟ آیا آنها به فكر طبقه محروم جامعه كه از فقر اقتصادی ایمان خود را از دست می‌دهند، افتاده‌اند و چاره‌ای اندیشیده‌اند تا فاصله طبقاتی كمتر شود؟

 

تورم، بیكاری، ناهنجاری‌های اجتماعی و... مشكلاتی است كه باید خواص مشكل‌گشای آنها باشند. آیا بهتر نبود كه خواص جامعه ما به جای تحریك خشونت، محبت را در جامعه تزریق می‌كردند تا امروز عقده‌ها تبدیل به انفجار نمی‌شد؟ و چه زیبا بود كه مسئولان و خواص حق‌طلب به جای دعواهای سیاسی، قدرت‌طلبی و ثروت‌اندوزی، معرفت خود را نسبت به ولی‌نعمتهای انقلاب و نظام افزایش می‌داند تا امروز دچار این تشویش‌ها و نگرانی‌ها نمی‌شدیم. چه زیباست خواص جامعه ما، خودشان را وقف بدنه اصلی جامعه قرار دهند و از قوم‌گرایی و جناح‌بندی‌های سیاسی و انحصارگرایی پرهیز كنند چرا كه اگر خواص جامعه، عوام را فراموش كنند، قطعا عوام نیز آنهارا فراموش خواهند كرد. اگر خواص جامعه تحلیل‌های غلط به جامعه ارائه كنند، به طور طبیعی مسیر حركت جامعه به انحراف كشیده خواهد شد.


اگر خواص جامعه اختلاف‌‌نظرهایی مبنایی داشته باشند، جامعه شهروندان نیز به دو دستگی روی خواهند آورد. بنابراین شایسته است كه خواص چهار اصل عبادت ـ معرفت ـ عدالت و محبت را افزایش دهند تا جامعه دینی ما دچار افسردگی و ازهم‌گسیختگی نگردد و همان چیزی كه امام علی علیه السلام فرمودند خشنودی عامه، ناخشنودی خواص را در هدایت جامعه بی‌اثر خواهد ساخت و این همان رویه‌ای بود كه رهبر انقلاب اسلامی دنبال می‌كردند.
طبقه بندی: اجتماعی، 
ارسال توسط محمدمهدی
صفحات جانبی
آرشیو مطالب
حدیث روز
اوقات شرعی
وضعیت هوا
Translat

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا